Založ si blog

3. kľúč: Napíšte si zoznam svojich želaní!

Aké sú vaše predstavy o šťastnom vzťahu? Urobte si zoznam charakteristík vzťahu po akom túžite, čo od neho očakávate, čo do neho chcete vniesť. Ak vo vzťahu už žijete, pripíšte ešte, čo sa vám na ňom páči, čo vám dáva, čím vás obohacuje. Váš zoznam by mal obsahovať stĺpce s nadpismi:

  • čo od vzťahu očakávate (aké sú vaše želania a predstavy o šťastnom vzťahu)
  • čo do vzťahu chcete vniesť (alebo už vnášate)
  • čo vám skutočne dáva váš súčasný vzťah (ak žijete vo vzťahu)

Key 2Zdá sa vám táto úloha jednoduchá? Tak si vezmite papier a pero, sadnite si na tiché miesto a píšte! Verte mi, nie je to také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá. My ľudia totiž dokážeme o všeličom premietať a rozmýšľať, ale keď to máme dať na papier v konkrétnej podobe, to už je zložitejšie. A to nehovorím o splnení toho, o čom premýšľame. Všetko sa však dá zmeniť. Stačí sa posadiť a písať. Nemusíte sa kontrolovať, ani na nič hrať. Je to váš zoznam. Vaše želania a vy ho nemusíte nikomu ukazovať. Píšte! Doprajte si dostatok času. Neriešte, že je zoznam taký alebo onaký. V nasledujúcich dňoch ho možno zmeníte, prehodnotíte – podľa toho, ako sa budú ujasňovať vaše predstavy o vzťahu po akom túžite.

Do prvého stĺpca napíšte všetky predstavy o skvelom vzťahu. Ako by mal vyzerať? Ako sa správate k partnerovi? Ako sa chcete cítiť? Napíšte všetko, čo vám zíde na um. Všetko je splniteľné, inak by vás to nenapadlo.

Druhý stĺpec veľmi úzko súvisí s prvým. To, čo my očakávame od partnera, by sme mali aj sami vedieť darovať. Nemôžeme predsa od partnera čakať vernosť, pokiaľ ju my sami nevieme ponúknuť. To by od nás bolo, mierne povedané, pokrytecké a smiešne. Pokiaľ žijeme vo vzťahu, potom je v našom zozname veľmi dôležitý ďalší stĺpec. A to – čo mi skutočne dáva súčasný vzťah.

Je skutočne taký, po akom túžim? Dostávam to, po čom naozaj túžim? Možno dostávate niečo iné, ale veľmi dôležité. Porozmýšľajte nad tým. Možno vo vašom vzťahu existuje viac vecí, ktoré váš vzťah stmeľujú, ako tých, čo ho rozdeľujú. Je dosť možné, že ste si to doposiaľ nevšimli, pretože ste sa zamerali skôr na tie negatívne stránky vzťahu ako na pozitívne. Stáva sa, že ak sa objaví nezrovnalosť, hoci aj bezvýznamná, my sa na ňu príliš upriamime a ona postupne naberá na význame a zrazu zatieni aj tých ďalších minimálne desať skvelých vecí, ktoré si nevšímame.

Človek by sa mal totiž upriamovať práve na tie kvality, ktoré dávajú vzťahu silu a vďaka tomu sa potom stane to, že na tieto pozitívne stránky sa začnú nabaľovať ďalšie a ďalšie. Vďaka takémuto postoju to podstatné v našom vzťahu narastie a zosilnie. Ak sa vám zdá, že váš vzťah v súčasnej dobe nezodpovedá vašim predstavám, potom si musíte uvedomiť dôležitú vec: „Váš partner je vaším zrkadlovým odrazom.“ Nevešajte hlavu! Všetko sa dá, keď sa chce! Čokoľvek však túžite zmeniť, vždy musíte začať u seba!

Každá situácia, v ktorej sa nachádzame je pre nás poučením a je presne taká, akú potrebujeme práve v tej chvíli. Či sa nám to páči alebo nie. Máme presne taký vzťah, akého sme schopní a  aký pre svoj vývoj potrebujeme. Je to skúsenosť, ktorú potrebujeme, aby sme mohli rásť.

Vašou úlohou je zistiť, prečo v tomto zdanlivo nešťastnom vzťahu zotrvávate. Pomôže vám v tom kolónka „čo mi skutočne dáva súčasný vzťah“. Môže totiž existovať veľa dôvodov – dobrých dôvodov, prečo stále v tomto vzťahu ste. Niekedy stačí zmeniť uhol pohľadu a zamerať sa novým smerom a pokladať si správne otázky. Jednou z najdôležitejších otázok je – „Aký je hlbší zmysel môjho súčasného vzťahu?“; „Čomu sa mám naučiť?“ Odpoveď určite príde. A bude skutočným obohatením. Verte, mi! I keď sa vám možno na začiatku nebude vôbec páčiť. Zapamätajte si, že už iba to, že ste si začali klásť otázky, je významný krok vpred. Odpovede prídu z vášho vnútra, tak ako aj otázky. Buďte trpezliví a načúvajte si.

„Tvoj partner bude tvojím súperom iba vtedy, ak z neho súpera urobíš.“

Lepšie je brať partnera ako dôverníka, než ako súpera. Je možné, že si dokonca vyhotovíte zoznam želaní spoločne a tým, že budete pracovať s myšlienkami ako by mohlo vyzerať spokojné partnerstvo, čo je pekné v spokojnom vzťahu, čo robí partnerov šťastnými, budete si do svojho vzťahu priťahovať viac a viac skvelých a šťastných situácií. Urobiť si zo svojho partnera spojenca je výhodné – zbližuje to.

Či už hľadáte nový vzťah alebo túžite urobiť lepším ten súčasný, vždy je všetko na vás. Vždy musíte začínať od seba. Vždy musíte myslieť na to, že všetko vo vašom živote má význam, všetko vás má poučiť a posunúť bližšie k vašim cieľom. Kamkoľvek kráčate, vždy beriete so sebou seba samého.

Obrázok: Creative Commons License photo credit: ~Brenda-Starr~

www.abc-mysleni.cz

Harmonická výživa

23.04.2012

„Nie sú múdri tí čo vedia, ale tí, ktorí to, čo vedia, aj urobia.“ V mladosti väčšine z nás ani nenapadne, aby sme si všímali čo sa s naším organizmom deje. Žijeme na plné obrátky viac »

Istou cestou k bohatstvu – Môžete robiť, čokoľvek chcete, môžete mať všetko, čo chcete (2. časť)

23.04.2012

„Fascinuje ma, že si ľudia plánujú svoje dovolenky dôkladnejšie ako svoje životy. Asi preto, že je lepšie utiecť, ako niečo zmeniť.“ (Jim Rohn) Jestvuje spôsob, ako zbohatnúť podľa viac »

Istou cestou k bohatstvu – Môžete robiť, čokoľvek chcete, môžete mať všetko, čo chcete (1. časť)

23.04.2012

Informácie sú čerpané z knihy Jistou cestou k bohatství, ktorej autorom je Wallace D. Wattles (Čintámani, 2007). Je to malá pragmatická knižočka - praktický návod. Je určená pre všetkých, viac »

Marian Kočner, súd, zmenky

Polícia vedie stíhanie za Kočnerove motáky

20.01.2019 18:02

Spomína sa na nich aj meno špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

banská štiavnica, mesto kultúry

Štiavničania začali odkrývať svoje rodinné striebro

20.01.2019 18:00

Toľko Štiavničanov neprišlo na Námestie Svätej Trojice ani na ostatné tri Silvestre dokopy.

Maine, park Baxter, zima, sneh, mráz, sane

Stred a východ Slovenska čaká mrazivá noc s teplotami až -20 stupňov Celzia

20.01.2019 17:52

Meteorológovia vydali pre niektoré okresy výstrahu 2. stupňa.

raketa, rusko, tos-1

Izrael oznámil, že zneškodnil raketu vypálenú zo Sýrie

20.01.2019 17:24

Oznámila to izraelská armáda po tom, ako Damask obvinil Izrael z leteckého útoku na juhu krajiny.

desana

Každý z nás potrebuje čas od času objať, či povzbudiť pohladením alebo slovom. Verím, že si v mojich článkoch nájdete presne to, čo budete práve potrebovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 7980x
Priemerná čítanosť článkov: 725x

Autor blogu

Archív